TEA / DEA / MEA / NDEA : Acetamide MEA (Ethanol acetamide ), cocamide DEA, lauramide DEA, DEA lauryl sulfate, DEA – myristate, DEA Ceteareth- 2 – phosphate. Straše li vas svi ovi termini? Zanima li vas njihovo značenje nastavite čitati…
DEA (eng. diethanolamin), dietanolamin vrlo je rasprostranjen sastojak u kozmetičkim proizvodima, posebno šamponima, losionima i kremama. Njegove dvije bitne funkcije su vlaženje i čišćenje. Upravo DEA daje onu bogatu pjenu našim šamponima i kupkama, ali također i održava određenu konzistenciju proizvoda. No da li je DEA štetan za naš organizam?
DEA sam po sebi nije štetan za naš organizam, ali DEA vrlo lako, s drugim kemikalijama u proizvodu, stvara spoj pod nazivom N – nitrosodiethanolamine (NDEA) koji je dokazano izuzetno kancerogen. NDEA se brzo upija kroz kožu te je povezan s rakom želuca, jednjaka, jetre i mjehura.
NDEA se u nekom proizvodu može stvoriti još dok proizvod stoji na policama u dućanu, ili na polici vašeg ormarića, a problem je što vi ne možete znati da li je u vašem proizvodu DEA proizveo kancerogen NDEA. Ono što vas sigurno neće utješiti je da je mogućnost stvaranja NDEA vrlo vjerojatna.
Jedna velika nepravda u kozmetičkoj industriji je što potrošači u većini slučajeva ne dobivaju točnu ili potpunu informaciju o sastojcima koji se skrivaju u njihovim proizvodima. Vjerojatno na niti jednom proizvodu nećete naći da sadrži NDEA, ali će se on u mnogim proizvodima skrivati.
Kako biti sto posto siguran da ne nanosite NDEA na svoju kožu – jedino ako ne koristite proizvode koji sadrže DEA.
Također, trebate biti svjesni da mnogi proizvođači koriste druga imena da što bolje prikriju naziv DEA pa svakako proučite sljedeću listu:
- Cocamide DEA or Cocamide Diethanolamine
- DEA Lauryl Sulfate or Diethanolamine Lauryl Sulfate
- Lauramide DEA or Lauramide Diethanolamine
- Linoleamide DEA or Linoleamide Diethanolamine
- Oleamide DEA or Oleamide Diethanolamine
- Any product containing TEA or Triethanolamine
Ukoliko niste u mogućnosti izbjegavati proizvode koji sadrže ove sastojke, postoji nekoliko stvari koje možete učiniti kako bi se zaštitili od rizika nastajanja raka:
- Budite sigurni da se temeljito isprali proizvod nakon uporabe
- Koristite hladnu vodu prilikom pranja jer ona može smanjiti količinu NDEA koja se apsorbira kroz kožu
Do idućeg sastojka, čitamo se.
Martina, Alter Ego Style
Pa ovo je strašno i zabrinjavajuće, stvarno treba paziti kakvi se proizvodi kupuju jer nas doslovce truju s nekim proizvodima…
Da, realno previse ljudi je suoceno s rakom, to je bolest danasnjice koja je jako uznapredovala, a uzroci su svuda oko nas samo se o njima suti 🙁
Bas strasno, ali toliko je tih sastojaka, bukvalno trebam da zapisujem i nosim sa sobom svaki put kad kupujem. :/
Znam, i ja se nekad tako osjecam, kao da vise nema normalnog proizvoda po parfumerijama i drogerijama 🙁
Što više čitam o sastojcima to sam svjesnija koliko ništa ne znam! A ja sam naivno mislila da je dovoljno da izbjegavam SLS i parabene 😀